Gala jubileuszowa z okazji 85-lecia działalności Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach

Data publikacji: 3 listopada 2023
kilka osób podczas spotkania w domu kultury

26 października br. swój jubileusz 85-lecia działalności obchodził Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. Henryka Jordana w Tarnowskich Górach. Z tej okazji w placówce zorganizowano uroczysty koncert, podczas którego wystąpili uczestnicy jordanowskich zajęć muzycznych, wokalnych, instrumentalnych, teatralnych i tanecznych. Jubileuszowi towarzyszyła także wystawa prac plastycznych.

Starosta Krystyna Kosmala wraz z Wicestarostą Sebastianem Nowakiem oraz członkiem zarządu Krzysztofem Łozińskim złożyli na ręce dyrektora placówki, Jacka Pieczyka, życzenia i gratulacje wszystkim świętującym. Nie zabrakło również okolicznościowego tortu.
W finale koncertu odśpiewano hymn Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, który powstał specjalnie na tę okoliczność.
Początki Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury sięgają 1938 r. Utworzenie Ogrodu Jordanowskiego w Parku Miejskim zainicjował pierwszy polski burmistrz Tarnowskich Gór, Fryderyk Antes. Prace rozpoczęto jesienią 1938r. Nie zostały ukończone z powodu wybuchu II wojny światowej.
Prace budowlane ukończono w 1945 roku. Placówka rozpoczęła działalność w 1946r., zajmując się opieką nad dziećmi, w tym sierotami i półsierotami. Nazywana „Ogrodem Serdeczności”, była swego rodzaju drugim domem dla wielu najmłodszych mieszkańców miasta. Prowadzono tu naukę przez zabawę, odbywały się zajęcia z robótek ręcznych, rzemieślniczych, rękodzielnictwa, ogrodnictwa, taneczne, ruchowe oraz z pomocy kuchennej.
Na przestrzeni lat zmieniały się potrzeby uczestników „jordanowskich” zajęć, zadania placówki i formy ich realizacji, ale tak jak kiedyś, tak i dziś PMDK pomaga dzieciom oraz młodzieży aktywnie spędzać wolny czas, wszechstronnie rozwijać zainteresowania. W ofercie edukacyjnej „Jordana” znajdują się zajęcia artystyczne (rysunek, malarstwo, rękodzieło, twórczy recykling, zajęcia z elementami sensoplastyki), nauka gry na instrumentach (pianino, gitara, keyboard, saksofon, ukulele), zajęcia językowe (języki angielski, niemiecki, francuski), zajęcia taneczne, wokalne solo i zespołowe, programowanie i nowe media, zajęcia teatralne i recytatorskie, zajęcia medialne i dziennikarskie (dwumiesięcznik „Okienko Jordana”), gry zespołowe, judo, zajęcia logopedyczne. Przy PMDK działają zespoły instrumentalne, wokalne, taneczne.
Uczestnicy tych zajęć, jak też zespoły działające przy PMDK odnoszą wiele sukcesów na różnych konkursach, festiwalach czy przeglądach. Tarnogórska placówka sama też organizuje wiele ciekawych wydarzeń, np. etapy rejonowe ogólnopolskich konkursów recytatorskich czy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Powiatowy Festiwal Artystyczny Dzieci i Młodzieży, Wiosenny Festiwal Instrumentów Klawiszowych, Przegląd Interpretacji Wokalnych i Aktorskich „Laury Jordanka”.
Oferta PMDK skierowana jest ponadto do dzieci chcących atrakcyjne spędzić czas ferii zimowych i wakacji, dzięki organizowanym tutaj półkoloniom i warsztatom w ramach akcji: „Lato w mieście” i „Zima w mieście”.

Call Now ButtonZadzwoń teraz