Pierwsze porozumienie w sprawie remontu dróg

Data publikacji: 23 lutego 2024
starosta oraz burmistrz Kalet podpisują umowę w gabinecie, obok starosty siedzi członek zarządu

Powiat Tarnogórski zawarł porozumienie z Gminą Kalety w sprawie powierzenia zadań związanych z utrzymaniem dróg powiatowych na terenie gminy Kalety. Na realizację zadania związanego z bieżącym utrzymaniem dróg powiatowych tj. wykonaniem remontów dróg, Powiat przekaże Gminie kwotę 143 500,00 zł.

To pierwsze tego typu porozumienie, które jest wynikiem wypracowanego kompromisu pomiędzy starostą wraz z zarządem powiatu, a burmistrzami i wójtami gmin powiatu tarnogórskiego.

Współpraca oraz duże zaangażowanie każdej ze stron pozwoli na odpowiednie interwencje służb drogowych.

Tegoroczna zima spowodowała znaczne ubytki i uszkodzenia dróg także powiatowych. Wahania temperatury, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach – zwłaszcza, gdy dzień zaczyna się od kilku stopni powyżej zera, a wieczorem następuje przymrozek – są szczególnie szkodliwe dla nawierzchni. „Przejście przez zero” sprawia, że woda, dostając się do szczelin w nawierzchni, zmienia swoją objętość poprzez zamarzanie i ponowne rozmarzanie. Efektem tego procesu są liczne spękania i uszkodzenia na drodze, a nawet bardzo rozległe wyrwy.

Zawarte dziś porozumienie pozwoli na szybkie, interwencyjne zabezpieczenie tych odcinków dróg powiatowych, które są w najgorszym stanie.