Ekologiczna instalacja Veolii

Data publikacji: 19 kwietnia 2024
Grupa osób w kamizelkach i kaskach stoi przed dużym urządzeniem znajdującym się w otoczeniu wysokich drzew.

Oddana do użytku nowoczesna instalacja wykonana w ramach projektu Szafir zabezpiecza dostawy ciepła dla mieszkańców miasta w ponad 50 %. Co więcej, projekt Szafir przyniesie efekty środowiskowe i pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. To jedne z najistotniejszych aspektów zakończonej inwestycji w Tarnowskich Górach.

Veolia Południe z Grupy Veolia term oddała do użytku ostatni element projektu Szafir tzw. zespół kogeneracyjny o mocy 0,99 MWe zasilany gazem ziemnym i biogazem wyprodukowanym w lokalnej Centralnej Oczyszczalni Ścieków.

18 kwietnia br. odbyło się oficjalne zakończenie projektu Szafir, w którym uczestniczyła Starosta Krystyna Kosmala.

W ramach projektu powstała także, oddana w 2023 r., nowoczesna instalacja kogeneracyjna, oparta o dwa silniki gazowe, o mocy 2 MWt każdy i kotłownię na paliwo biomasowe leśne o mocy 12 MWt.

Ekologiczna instalacja dostarcza ciepło do 10 tysięcy mieszkań i obiektów publicznych w Tarnowskich Górach, a inwestycja przyniesie także liczne inne korzyści dla mieszkańców, m.in. ograniczy o połowę zużycia węgla w ciepłowni oraz zredukuje emisję CO2 o 24%.

Źródło: Grupa Veolia.