Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Data publikacji: 3 maja 2024
Grupa osób zgromadzona na placu. Część osób trzyma biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Dziś, wspólnie z Urzędem Miasta w Tarnowskich Górach świętowaliśmy obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które miało miejsce w 1791 roku, czyli dokładnie 233 lata temu. Po uroczystej mszy w kościele pw. św. Piotra i Pawła, uczestnicy przeszli na Plac Gwarków, gdzie uczestniczyli w drugiej części uroczystości. Już kolejny raz byli z nami najmłodsi mieszkańcy miasta. Po występie dzieci z Przedszkola Wesoła Jedyneczka były okolicznościowe przemowy, składanie kwiatów i występ tarnogórskiej orkiestry.

3 maja 1791 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, parlament połączonych unią Polski i Litwy uchwalił drugą na świecie, a pierwszą w Europie konstytucję państwa. Dzisiaj łączymy się z krajami z całego świata i dzięki także naszej historii jesteśmy partnerem, którego zdanie jest ważne i znaczące.

Podczas tegorocznych obchodów starosta Krystyna Kosmala mówiła: „Niech słowa św. Jana Pawła II będą dla nas wyznacznikiem na kolejne lata: Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie.”

Dziękujemy wszystkim, którzy osobiście włączyli się w te uroczystości.

Serdecznie dziękujemy Tarnogórskiej Orkiestrze Dętej w Tarnowskich Górach, 5 Pułk Chemiczny w Tarnowskich Górach, dzieciom gr. Pszczółki z Przedszkola nr 1 Wesoła Jedyneczka w Tarnowskich Górach, pocztom sztandarowym, a także wszystkim uczestnikom za uświetnienie obchodów tegorocznego święta.

Szczególnie dziękujemy także tym, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo tj. ratownikom medycznym, harcerzom, straży miejskiej oraz tarnogórskim policjantom.

Zadzwoń teraz