Srebrne Fale – Festiwal Pływania Długodystansowego na Wodach Otwartych!

Data publikacji: 3 czerwca 2024
plakat

Już 9 czerwca Jezioro Nakło-Chechło w Świerklańcu stanie się areną sportowych zmagań najlepszych polskich pływaków podczas festiwalu Srebrne Fale. Impreza będzie inauguracją cyklu Grand Prix Polski w Pływaniu na Wodach Otwartych, stanowiącego jednocześnie kwalifikację do Mistrzostw Europy Juniorów. W zawodach weźmie udział śmietanka polskich pływaków, w tym medaliści Mistrzostw Europy Juniorów oraz Mistrzostw Polski, uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy oraz zawodnicy z aktualnej kadry narodowej na wodach otwartych. Swoją obecność podczas wydarzenia zapowiedziała mistrzyni olimpijska oraz aktualna prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.

Festiwal ma charakter zarówno profesjonalny, jak i amatorski. Oprócz zmagań zawodowców odbędą się zawody pływackie dla amatorów pod nazwą „Wypłyń na otwarte wody”. W rywalizacji przewidziano dystanse 250 m, 500 m oraz 1 km, a także sztafety 3×500 m. Kategorie wiekowe obejmują uczestników od 8. roku życia aż po dorosłych.

Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, gdyż wiąże się z obchodami 20-lecia istnienia Międzyszkolnego Klubu Sportowego Park Wodny Tarnowskie Góry. Klub ten od dwóch dekad wspiera rozwój młodych talentów pływackich, organizując liczne wydarzenia sportowe oraz biorąc udział w prestiżowych zawodach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Tylko w tym roku klub organizuje projekt o światowym zasięgu: Tarnowskie Góry płyną przez kanał La Manche. Ponadto Zawodnicy klubu w tym roku z sukcesami startowali w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy w lodowym pływaniu, a aktualnie przygotowują się do mistrzostw Europy juniorów na basenie oraz mistrzostw Polski. Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są do 4 czerwca 2024 roku.

Więcej informacji oraz regulaminy dostępne są na stronach:

– Grand Prix Polski – Kwalifikacja do MEJ: [Link](https://www.zmierzymyczas.pl/2002/srebrne-fale-festiwal-plywania-na-wodach-otwartych-grand-prix-polski.html)

– Zawody dla amatorów – „Wypłyń na otwarte wody”: [Link](https://www.zmierzymyczas.pl/2003/srebrne-fale-festiwal-plywania-na-wodach-otwartych-wyplyn-na-otwarte-wody.html)

– Wyścigi sztafetowe: [Link](https://www.zmierzymyczas.pl/2004/srebrne-fale-festiwal-plywania-na-wodach-otwartych-sztafeta.html)

Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnego świętowania sportowych sukcesów nad Jeziorem Nakło-Chechło!

*Organizator:* MKS Park Wodny Tarnowskie Góry

*Partnerzy:* – Polski Związek Sportowy – Miasto Tarnowskie Góry – Gmina Świerklaniec – WOPR Tarnowskie Góry – BI-MED Tarnowskie Góry – Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – OW Żagiel

*Sponsorzy:* – Firma ARENA – Park Wodny Tarnowskie Góry – Miasto Tarnowskie Góry – Amazigo

Harmonogram zawodów:

– 8:00 Otwarcie biura zawodów
– 8:00-8:45 Rejestracja zawodników Grand Prix Polski oraz kwalifikacji do Mistrzostw Europy
– 9:00 Odprawa techniczna dla zawodników Grand Prix Polski oraz kwalifikacji do Mistrzostw Europy
– 9:30 Start wyścigu Grand Prix Polski oraz kwalifikacji do Mistrzostw Europy na dystansach 3/5/7,5 oraz 10 km.
– 9:35 Start wyścigu Grand Prix Polski na dystansie 1km (kategorie 12-13 lat)
– od 10:00 do 11:30 Rejestracja uczestników konkurencji „Wypłyń na otwarte wody” dystans 250 m, 500 m oraz 1 km
– 11:45 odprawa techniczna dla zawodników „Wypłyń na otwarte wody”
– 12:00 start „Wypłyń na otwarte wody” – wyścig dla dzieci na dystansie 250 m