Zakończenie projektu „Adoptuj Drzewo – Na ratunek tarnogórskiej przyrodzie”

Data publikacji: 5 lipca 2024
awatar posadź z nami drzewo

W ubiegłym tygodniu Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie zakończyło realizację projektu „Adoptuj Drzewo – Na ratunek tarnogórskiej przyrodzie”, współfinansowanego ze środków Fundacji Santander Bank Polska. Projekt, który rozpoczął się w połowie 2023 roku, trwał ponad rok i został zrealizowany dzięki wygranej w programie grantowym „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam EKO”. Projekt powstał jako odpowiedź na trwającą od lat „betonozę” w Tarnowskich Górach, czyli zastępowanie terenów zielonych obszarami z kostki brukowej, betonu i asfaltu, oraz wynikającą z tego masową wycinkę drzew. Jego celem było nie tylko przeciwdziałanie negatywnym trendom przyrodniczym i urbanistycznym, ale także zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia drzew dla ekosystemu miasta. Dodatkowo projekt miał na celu wytworzenie u młodych uczestników poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne w mieście.

Do końca października ubiegłego roku młodzi mieszkańcy Tarnowskich Gór otrzymali bezpłatnie 200 sadzonek drzew, które później posadzili na własnych terenach (ogródki działkowe, ogrody przydomowe) lub wspólnie z nami na specjalnie wyznaczonych obszarach. Posadzone drzewa zostały umieszczone na interaktywnej mapie społecznych nasadzeń, dostępnej pod adresem https://stowarzyszenieobywatelskie.pl/mapa-drzew/ (mapa wciąż jest uzupełniana). Na mapie można znaleźć informacje o lokalizacji każdego drzewa, jego gatunku, dacie posadzenia oraz osobie, która je posadziła. Wszystkie cele projektu „Adoptuj Drzewo – Na ratunek tarnogórskiej przyrodzie” udało się zrealizować do końca października, jednak zdecydowaliśmy się przedłużyć jego realizację do końca czerwca 2024, aby wykorzystać pozostałe fundusze na zakup dodatkowych sadzonek i rozszerzyć zasięg projektu na cały powiat tarnogórski.

Dzięki realizacji projektu liczba posadzonych drzew w Tarnowskich Górach i powiecie tarnogórskim wyniosła łącznie 284 drzewa – to o 84 więcej niż przewidywaliśmy! Wśród nich znalazły się zarówno typowe dla krajobrazu miejskiego gatunki, jak i mniej spotykane drzewa, takie jak tarnogórska odmiana jabłoni „Piękna z Rept” czy różnego gatunku magnolie i drzewa owocowe. W projekcie wykorzystano sadzonki 75 różnych gatunków drzew, w tym kilku gatunków krzewów. Każdy uczestnik otrzymał specjalny certyfikat potwierdzający posadzenie drzewa oraz ekologiczną plakietkę z informacją na temat drzewa. Młodzi uczestnicy podpisali także zobowiązanie do doglądania i dbania o drzewo, aż będzie w stanie samodzielnie sobie poradzić.

Źródło: Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie

Zadzwoń teraz