Wczoraj w siedzibie SMZT odbyły się warsztaty poświęcone tworzeniu nowego produktu turystycznego, na które zaproszono przedstawicieli obiektów ujętych na liście tworzonego szlaku. W spotkaniu uczestniczyła Wicestarosta Anna Kubica, która reprezentowała Zarząd Powiatu Tarnogórskiego.
W projekcie aktualnie znajduje się 16 miejsc (połowa z nich jest od 2017 r. wpisana na listę UNESCO):
- Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO,
- Sztolnia Czarnego Pstrąga – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO,
- roznos i portal wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk,
- Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk,
- teren dawnej kopalni Fryderyk i szyb Heintz,
- krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry,
- krajobraz pogórniczy XIX w.
- Park Miejski,
- Rynek,
- Muzeum w Tarnowskich Górach,
- kościół ewangelicki,
- kościół św. Piotra i Pawła z kaplicą św. Barbary,
- Dzwonnica Gwarków,
- Kamieniołom Bobrowniki i Blachówka,
- Skansen Maszyn Parowych,
- Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – SGKW Bytom.
Lista jest otwarta, do zmian może dojść zarówno w przyjętej bazie, jak i w późniejszych etapach do szlaku będą mogły dołączać kolejne obiekty.
Zwiększenie ilości turystów, wydłużenie czasu ich pobytu, przyciągnięcie zwiedzających do lokali gastronomicznych oraz obiektów noclegowych, zwiększenie przychodów z turystyki, propagowanie wiedzy o UNESCO – to jedne z głównych celów tworzenia szlaku.
Fundusze na projekt pn. „Stworzenie i rozwój szlaku Miasta Gwarków – fundamentu nowej marki turystycznej tworzonej na bazie dziedzictwa UNESCO w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zbrosławicach i powiecie tarnogórskim” pozyskało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Całkowity koszt trwającego zadania wynosi 164 000 zł, z czego 147 000 zł to dofinansowanie z Programu wsparcia turystyki z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zakończenie projektu zostało zaplanowane na listopad br.
Źródło: SMZT