Powiat Tarnogórski w ramach programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” zawarł porozumienie z Ministrem Edukacji i Nauki na organizację wieloaspektowej i kompleksowej pomocy niepełnosprawnemu dziecku w okresie od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole. Pomoc ta dotyczy także wsparcia rodziny dziecka.
Zgodnie z postanowieniami porozumienia, realizatorem tych działań od 1 września 2022 roku jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach. Na podstawie zawartego porozumienia, placówka ta pełni rolę Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego. Zgodnie z zawartym porozumieniem na lata 2022-2026, ośrodek otrzyma na realizację zadania dotację celową.
Szkoła w ramach tego przedsięwzięcia prowadzi między innymi wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w okresie od urodzenia do czasu podjęcia nauki oraz dodatkowe wsparcie ze strony terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów.
Pomocą objęte są dzieci ze wszystkimi problemami rozwojowymi, a w szczególności dzieci z uszkodzonym wzrokiem, słuchem, z niepełnosprawnością ruchową, umysłową, z autyzmem, z zaburzeniami zachowania, z wolniejszym i nieharmonijnym rozwojem. Ponadto, organizowane są spotkania, konsultacje i wsparcie dla rodziców dziecka oraz prawnych opiekunów.
Wszystkie zajęcia prowadzone są przez zespół specjalistów posiadających odpowiednie przygotowanie do pracy z dziećmi o zaburzonym rozwoju. Wśród specjalistów są między innymi: pedagog, psycholog, logopeda, neurologopeda, oligofrenopedagog, surdopedagog, tyflopedagog, terapeuta SI, dogoterapeuta, rehabilitant, fizjoterapeuta.