Świadczenie wspierające

Data publikacji: 9 stycznia 2024
Osoba na wózku, którą prowadzi osoba idąca wzdłuż linii brzegowej zbiornika wodnego. W tafli wody odbija się blask zachodzącego słońca.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowskich Górach informuje Mieszkańców Powiatów Tarnogórskiego i Lublinieckiego, że z dniem 1 stycznia 2024 roku weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 roku o świadczeniu wspierającym (DZ. U. z 2023 r. poz. 1429).

Uzyskanie świadczenia wspierającego będzie odbywać się w dwóch etapach:

Etap I. Uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim z siedzibą w Katowicach.

Aby osoba mogła ubiegać się o wydanie takiej decyzji, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony:

• orzeczeniem lekarza lub komisji lekarskiej ZUS: o całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji i częściowej niezdolności do pracy, orzeczeniem o zaliczeniu do I, II lub III grupy inwalidów (wydanym przed 1998 r.),
  • orzeczeniem lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej KRUS: o stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • orzeczeniem komisji lekarskiej Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA),
  • orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (powyżej 16-go roku życia): lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz orzeczeniem o wskazaniach do ulg i uprawnień wydanym przez powiatowe/miejskie oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 7 lat.

Wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom wsparcia można składać w postaci:

• papierowej
  • elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego

bezpośrednio na adres:
Wojewódzki Zespół
do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Śląskim
ul. Powstańców 41a

lub za pośrednictwem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowskich Górach, który przekaże wniosek do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Etap II. Złożenie do ZUS wniosku o wypłatę świadczenia wspierającego.
Wzór wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia oraz kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem dostępny pod adresem: link do BIP